Poradnik: Jak zainstalować Windows 10 na Linuxie – praktyczne kroki dla każdej wersji systemu Windows

Linux jest słynny ze swojej stabilności i wszechstronności, ale czasami, z różnych przyczyn, możemy potrzebować korzystać z poprawnie działającego systemu Windows. Czy to dla konkretnej aplikacji, gry czy z jakiegoś innego powodu, proces instalacji Windowsa na Linuxie może wydawać się skomplikowany, ale jest dość prosty, jeśli człowiek wie, co robi. Dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, który szczegółowo przedstawi, jak zainstalować Windows 10 na Linuxie. Ten sam proces aplikuje do każdej wersji systemu Windows, więc jeśli masz na myśli Windows 7, możesz również śmiało korzystać z naszego przewodnika.

Potrzebne narzędzia i wymogi systemowe

Zacznijmy od tego, czego właściwie potrzebujesz, aby zainstalować system Windows 10 (lub inny system Windows) na swoim komputerze z systemem Linux. Przede wszystkim, oczywiście musisz mieć dostęp do obrazu ISO systemu Windows 10. Możesz go kupić bezpośrednio od Microsoftu lub skorzystać z legalnych źródeł dostępnych online. Poza tym, będziesz potrzebować około 20 GB wolnego miejsca na twoim dysku twardym oraz co najmniej 1GB pamięci RAM. Ostatecznie, komputer powinien mieć możliwość bootowania z USB, aby umożliwić instalację.

Tworzenie partycji dla systemu Windows

Przed przystąpieniem do aktualnej instalacji systemu Windows, musisz przygotować odpowiednie miejsce na swoim dysku twardym. To jest mocno techniczne, więc skupiamy się na detalach. Zajrzyj do narzędzi Linuxa takich jak “gParted” i stwórz nową partycję dla systemu Windows. Upewnij się, że formatujesz ją jako NTFS – to jest format dysku, z którym kompatybilny jest Windows. Ale pamiętaj, zawsze online są różne przewodniki, które mogą pomóc Ci przebrnąć przez ten proces, jeśli spotkasz jakieś problemy.

Instalowanie Windows 10

Kiedy zrobisz już sobie miejsce na system Windows, przyszedł czas na faktyczną instalację Windows 10. Kluczem tutaj jest, aby przygotować bootowalny pendrive z obrazem ISO Windowsa. Tak więc, załadowujesz ISO na pendrive, przy użyciu narzędzia jak “Unetbootin” lub podobnego i restartujesz komputer. Kiedy komputer uruchomi się ponownie, powinieneś zobaczyć opcje bootowania – wybierz opcję bootowania z USB.

Zaś sam proces instalacji jest dosyć prosty i przeważnie ogranicza się do klikania “Dalej” aż do momentu, gdy system poprosi Cię o klucz produktu – jeśli posiadasz jeden, bardzo dobrze. Jeśli nie, nie martw się –
wciąż będziesz miał dostęp do podstawowych funkcji Windowsa, jednak pewne funkcje mogą być ograniczone.

Instalowanie bootloadera

Teraz, kiedy Windows jest już zainstalowany, chcesz być w stanie wybierać, z którego systemu uruchomić komputer, prawda? To jest moment, kiedy musisz zainstalować bootloadera, takiego jak “GRUB”. Bootloader umożliwi Ci wybór między Linuxem a Windows podczas uruchamiania komputera.

Końcowe uwagi

Zakładając, że przeszliśmy przez wszystkie etapy poprawnie, w tym momencie powinieneś mieć zarówno Linuxa jak i Windowsa na swoim komputerze. Jeśli jakiekolwiek problemy napotkałeś na drodze, pamiętaj, że cała społeczność Linuxa jest bardzo pomocna online i na pewno znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

To niesamowite, jak proste może być zainstalowanie Windows 10 na Linuxie, prawda? Pamiętaj jednak, że każdy komputer to osobny przypadek i co działa na jednym, niekoniecznie musi zadziałać na innym. Ale mimo to, z moją pomocą i trochę determinacji, na pewno dasz radę!

Wszystko, co musisz wiedzieć o instalacji Windows 10 na Linuxie

W tym opracowaniu omówiono kluczowe kroki, które musisz podjąć w celu zainstalowania Windows 10 (a nawet innej wersji Windows) na komputerze z systemem Linux. Kluczowe jest zdobycie legalnego obrazu ISO, posiadanie co najmniej 20 GB wolnej przestrzeni na twardej tarczy oraz 1 GB pamięci RAM. Twój sprzęt musi również umożliwić bootowanie z USB.

Kolejne kroki obejmują przygotowanie partycji na dysku twardym dla systemu Windows, z użyciem narzędzi Linuxa takich jak “gParted” i formatowanie jej jako NTFS. Następnie przystąpisz do rzeczywistej instalacji Windows 10 z poziomu bootowalnego pendrive’a z obrazem ISO Windowsa.

Po zakończeniu instalacji, musisz zainstalować bootloadera, np. “GRUB”, aby umożliwić wybór systemu podczas uruchamiania komputera.

Pamiętaj, że możesz zawsze liczyć na pomoc społeczności Linuxa w razie napotkania problemów. I o ile proces ten może wydawać się prosty, warto pamiętać, że różnice między komputerami mogą skutkować różnymi rezultatami. Ale z odrobiną determinacji, z pewnością uda Ci się zainstalować Windows na Linuxie!

Polecane atrakcje dla Ciebie:

Post navigation

Te artykuły mogą Ci się spodobać