“Prosty przewodnik: Jak pobrać i nagrać Linuxa na pendrive”

Chcesz pobrać i nagrać Linuxa na pendrive, ale nie jesteś pewien, jak się do tego zabrać? Doskonale trafiłeś! Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik, który bez problemu pokieruje Cię przez cały ten proces. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym użytkownikiem komputera czy też dopiero zaczynasz zapoznawać się z technologią, ten artykuł pomoże Ci w łatwy sposób nagrać Linuxa na pendrive. Zaczynajmy!

Pierwszy krok: Pobieranie odpowiedniej dystrybucji Linuxa

No to zaczynamy. Właściwie, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zdecydować, którą dystrybucję Linuxa chcesz pobrać. Czy wolisz Ubuntu? A może Fedora? Może coś innego? Wybór należy do Ciebie. Gdy już zdecydujesz, przygotuj się do pobrania odpowiedniej wersji dystrybucji ze strony jej producenta. Jest to dość proste, ale jeśli masz problem, zawsze możesz poprosić o pomoc w internecie. W końcu, jak to mówią, internet to skarbnica wiedzy.

Drugi krok: Pobranie narzędzia do tworzenia bootowalnego pendrive’a

No dobrze, już masz swoją dystrybucję Linuxa, teraz czas na narzędzie do tworzenia bootowalnego pendrive’a. Tutaj polecamy program Rufus. Jest prosty w użyciu i na pewno spełni twoje oczekiwania. Możesz go pobrać ze strony producenta. Zainstaluj go i przygotuj się do kolejnego kroku.

Trzeci krok: Nagrywanie Linuxa na pendrive

Teraz, kiedy już masz swoją dystrybucję Linuxa i narzędzie Rufus, pora na zapisanie Linuxa na pendrive. Zacznij od włożenia pendrive’a do portu USB w komputerze. Następnie uruchom program Rufus i w odpowiednim miejscu wskaż plik ISO z Linuxem, który wcześniej pobrałeś. W obszarze “ustawienia formatowania”, wybierz “NTFS” i kliknij przycisk “Rozpocznij”. Program zacznie nagrywanie Linuxa na pendrive.

Czwarty krok: Ustawienie bootowania z pendrive’a

Już prawie koniec. Teraz musisz zrestartować komputer i przy starcie wejść do ustawień BIOS (najczęściej robi się to wciskając klawisze F2, F12, Del lub Esc, ale może to zależeć od modelu twojego komputera). W BIOSie, w zakładce bootowania, ustaw swój pendrive jako źródło startowe. Zapisz ustawienia (najczęściej klawiszem F10) i zrestartuj komputer.

Piąty krok: Instalacja Linuxa z pendrive’a

Ostatni krok to już instalacja Linuxa. Kiedy komputer zacznie się uruchamiać, automatycznie rozpocznie instalację Linuxa z pendrive’a. Będziesz musiał odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących języka, ustawień klawiatury, lokalizacji, ale generalnie powinno to być dość proste. Po zakończeniu instalacji… gratulacje! Masz nowy system operacyjny.

Mam nadzieję, że ten przewodnik był dla ciebie jak najbardziej pomocny i teraz wiesz, jak pobrać i nagrać Linuxa na pendrive. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, pisz śmiało w komentarzach. Pamiętaj, nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Powodzenia!

Wszystko, co musisz wiedzieć o pobieraniu i nagrywaniu Linuxa na pendrive

Nawet najambitniejsze zadania zaczynają się od pierwszego kroku, którym w naszej podróży z Linuxem jest wybór odpowiedniej dystrybucji. Może to być Ubuntu, Fedora, czy coś zupełnie innego – decyzja należy do Ciebie. Kolejnym krokiem jest pobranie narzędzia do tworzenia bootowalnego pendrive’a, a tutaj propozycją jest program Rufus, dostępny na stronie producenta.

Zaraz po tym, z pomocą Rufus, składamy w całość naszą dystrybucję Linuxa i pendrive’a, tworząc bootowalny nośnik. W tym celu po prostu wskaż plik ISO z Linuxem w Rufusie, wybierz format NTFS i rozpocznij proces nagrywania.

Czwarty krok to ustawienie bootowania z pendrive’a w BIOSie. Akcja ta polega na zrestartowaniu komputera, wejściu do ustawień BIOS i wybraniu naszego pendrive’a jako źródła startowego. To jest moment, kiedy nasz nośnik z Linuxem staje się kluczem do nowego systemu.

Końcówka to rozpoczęcie instalacji Linuxa, która startuje automatycznie po reboocie komputera z odpowiednio skonfigurowanym pendrive’em. Proces ten to głównie odpowiedzi na pytania dotyczące języka i lokalizacji, a po jego zakończeniu… to już sukces. Nowy system operacyjny jest na wyciągnięcie ręki!

Wybór, pobranie, nagrywanie na pendrive’a, ustawienie bootowania i instalacja – to pięć kroków dzieli Cię od własnej, nowej dystrybucji Linuxa. Pamiętaj, że w razie pytań i wątpliwości, internet zawsze służy pomocą.

Polecane atrakcje dla Ciebie:

Post navigation

Te artykuły mogą Ci się spodobać